Оксана Чмихало: «Наша мета – ефективне навчання дітей за кордоном і їх подальша успішна професійна кар’єра»
Оксана Чмихало – засновниця компанії BN Education Group
Усі батьки мріють, щоб їх дитина вчилася у найкращому навчальному закладі світу, а після його закінчення побудувала кар’єру, яка зробить її щасливою й успішною. Експертка в освіті за кордоном, засновниця агентства BN Education Group Оксана Чмихало знає, як перетворити цю мрію на реальність. Маючи більше десяти років досвіду роботи у сфері освіти за кордоном, фахівці компанії застосовують інновації в області тестування для визначення, в яку країну та який навчальний заклад найефективніше відправити дитину. Чому іноді доводиться переконувати батьків, і які сьогодні існують тренди на ринку професій, розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Оксана Чмихало.
-
Оксана, які питання найчастіше задають батьки, які вирішили відправити дитину за кордон?
Для батьків важлива безпека. Ми відправляємо до шкіл-пансіонів, де вже навчаються наші діти, а також до тих, де ми знайомі з власниками та директорами, знаємо, що відбувається всередині, відгуки дітей, який мікроклімат в колективі. У деяких школах-пансіонах вже навіть запровадили GPS, які допомагають відстежувати місцеперебування учня. Є датчики на дверях, що фіксують їх відкривання у нічний час. Ще батьки завжди цікавляться, які перспективи отримає дитина після закінчення школи, яку ми пропонуємо. Чи зможе залишитися в країні, отримати практику або влаштуватися на роботу? Дітей, зокрема підлітків 12-14 років, цікавить: «Чи знайду я собі друзів?» Але на практиці виявляється, що це зовсім легко: діти швидко знаходять спілкування та компаньйонів. Як правило, усі учні в школах-пансіонах налаштовані дружити.
-
Йдеться про повну загальну середню освіту?
Так, ми спеціалізуємося саме на цьому. З точки зору психології, потрібно відштовхуватися від можливостей конкретного хлопчика чи дівчинки та їх зрілості. Якщо узагальнити, то дитина готова до навчання за кордоном у 12-13 років. Це вік, коли вона вже психологічно зміцніла й може частину часу проводити окремо від батьків з користю для себе та можливістю розвиватися як самостійна відповідальна особистість.
-
Цей вік – найвдаліший, щоб відпустити дитину вчитися за кордон?
Іноді батьки до такого кроку можуть бути не готові, тому підлітків направляють до закордонних вишів після закінчення середньої школи на батьківщині. Але, за спостереженнями BN Education Group, вони з меншою імовірністю можуть отримати практику за кордоном і, швидше за все, захочуть повернутися в Україну, адже вже сформувалися у своїй країні. Дитина, яка виїхала до 12-13 років – це громадянин світу. Її друзі з різних країн, вони подорожують, в їхній уяві немає меж … Ці діти зовсім інші. Дитина, яка всього кілька років провчилася у хорошій школі, повернувшись в Україну на канікули, сильно відрізняється від своїх однолітків. Вона стає самостійною, розуміє, чого хоче, мислить набагато масштабніше: це те, заради чого й відправляють вчитися за кордон.
-
Яким чином ви визначаєте таланти та потенціал дитини?
Ми щиро віримо в те, що кожна дитина унікальна й талановита, є особистістю й індивідуальністю, і тому дуже важливо відкрити її талант, щоб надалі побудувати індивідуальну програму навчання максимально ефективно. Після багатьох років роботи з дітьми ми можемо з упевненістю сказати, що дітям з різними типажами навчання може бути комфортним у зовсім різних країнах. BN Education Group спільно з психологами та американською навчальною компанією створили унікальний тест, який дозволяє протягом 10-15 хвилин визначити країну або кілька країн, де навчання підійде саме Вашій дитині. Авторський унікальний тест від BN Education Group дає Вам рекомендацію – далі вибір за Вами.
Унікальний тест від BN Education Group дає Вам рекомендацію – далі вибір за Вами.
-
Чи часто доводиться відстоювати інтереси дитини перед її ж батьками? Адже до вас звертаються успішні люди, які звикли самостійно приймати рішення. Їм, мабуть, здається, що вони краще знають, що потрібно їхнім дітям?
Ми навчилися швидко розуміти, з ким працюємо, які інтереси у батьків. Раніше батьки приходили до нас із проханням відправити дитину в ту саму школу, що і друзі або знайомі, або приходили з питанням: «Я бачив, що така-то школа в рейтингу перша. Відправте туди мою дитину. Навіть якщо вона туди не хоче, відправляємо й усе!» Зараз вони кажуть: «Моїй дитині вже 11-14 років, я розумію, що вона не знає, ким хоче стати. А ми не збираємося її змушувати йти обраним нами шляхом. Було б добре, якби вона сама дізналася, ким хоче бути. Можете нам у цьому допомогти?» І ми допомагаємо.
-
До яких країн ви найчастіше відправляєте дітей на навчання?
З точки зору найкращої сучасної освіти, ми рекомендуємо три країни: США, Великобританію та Швейцарію. Однак тест може показати інші географічні точки, і ми відразу про це говоримо батькам. Це можуть бути, наприклад, Німеччина чи Австрія. Тест може показати одну або кілька країн, буває, що відразу сім. У такому випадку вже, як правило, вибирають батьки. У тій же Великобританії є маса типів шкіл-пансіонів. Частина з них селективні, вони відбирають тільки відмінників, і потім в рамках конкурентної боротьби залишаються кращі. А якщо дитина не конкурента? Багато дітей не вступають в конкуренцію, комплексують, засмучуються. Для них така школа-пансіон буде не просто неефективною, а стане справжньою мукою. Це удар по самооцінці. Є діти, до яких потрібно ставитися з великим терпінням і любов’ю, все розповідати та пояснювати. Тоді вони розкриваються, розвиваються.
А ось Швейцарія приваблює тим, що це прекрасна, спокійна й дуже безпечна країна. Її частіше вибирають батьки та діти, які думають про безпеку й комфорт. Але дуже часто після закінчення середньої школи-пансіону у Швейцарії (де середня освіта, напевно, найкраща у світі) діти все одно їдуть здобувати вищу освіту до Америки. Адже ця країна – лідер у нових технологіях, в тому числі в освіті.
-
Ваша мета – лише відправити дитину на навчання за кордон? Чи ви опікуєтеся подальшою долею своїх студентів?
Наша мета – ефективне навчання дітей за кордоном і їх подальша успішна професійна кар’єра. Тому вибір навчального закладу – це тільки початок, ми супроводжуємо увесь процес і постійно займаємося академічним плануванням. У різних країнах свої нюанси та особливості, і у батьків не повинно бути жодних приводів для занепокоєння. Тому компанія забезпечує повний контроль за навчальним процесом і оцінками дітей: батьки мають повну інформацію з приводу дисципліни та успішності їхньої дитини, що дуже важливо для батьків.
Загалом, ми часто знаємо про дитину в цей період більше, ніж батьки. Якщо у неї якісь труднощі, ми зв’язуємося з нею та її батьками, з’ясовуємо причину, разом знаходимо рішення, і, наприклад, призначаємо додаткові навчальні дисципліни. Відразу хочу відзначити: ми не контролюємо, а допомагаємо. Дитина постійно відчуває турботу співробітників нашої компанії і знає, що ми допоможемо розв’язати будь-яку проблему. Але саме допоможемо, а не вирішимо за неї, тому що вважаємо, що дитина повинна з ранніх років засвоїти відповідальність за свої вчинки.
Компанія BN Education Group забезпечує повний контроль за навчальним процесом і оцінками дітей.
-
Оксана, ви експертка з питань освіти за кордоном. Напевно, ви в курсі світових тенденцій на ринку праці. Які професії зараз найбільш популярні? На яку роботу воліють влаштовуватися молоді люди?
Я б говорила про один переважний тренд. Усі сучасні світові системи освіти налаштовані на те, щоб допомогти дитині розібратися у тому, що для неї добре. Яка професія зробить її щасливою? На якій роботі вона буде відчувати себе найбільш комфортно? Це раніше думали: яку професію обрати, щоб я заробляв максимально багато грошей? Зараз питання ставиться по-іншому: де я можу максимально розкритися, як знайти таку справу, яка мені буде подобатися і яка автоматично потягне за собою стабільну гідну оплату праці. Я вірю у чудовий вираз Конфуція: «Вибери собі роботу до душі, і тобі не доведеться працювати жодного дня у твоєму житті». І вона є ключовою для світового ринку праці.
-
Чи були у Вашій практиці якісь складні, незвичайні запити, певний виклик, з яким ви все-таки впоралися?
Був випадок із досить складним підлітком, і батьки хотіли знайти йому школу-пансіон з максимальним рівнем дисципліни та безпеки одночасно. А в Америці є військова школа-пансіон, розташована на кораблі. Ми відправили його туди, і, як виявилося, це був правильний вибір. Але в основному якихось складнощів немає. Ми виходимо з талантів і особливостей дитини. Для кожної можна знайти кращу школу-пансіон.
-
Напевно у вас є історії успіху ваших клієнтів, якими ви б хотіли поділитися.
У нас дуже багато таких історій, і саме тому ми запустили спільно з 8 каналом телевізійний проєкт «Досягти більшого», гості якого – наші учні, і вони діляться своїми успіхами. Наприклад, наш Дмитро віком 16 років після навчання в Америці почав працювати на велику корпорацію при тому, що в Україні його вважали пересічним двієчником. А він виявився генієм в IT. Нашого студента Віталія, який навчався у Великобританії, взяли в лондонський Bloomberg, навіть не чекаючи, поки йому виповниться 18 років. І через 2 місяці він став інтерном року. Марина, яка провчилася у школі-пансіоні та університеті в Британії, знайшла роботу в найбільшій інвестиційній компанії Goldman Sachs. Ще одна наша підопічна працює в Лондоні у компанії Jimmy Choo, а інша дівчина є дизайнеркою в команді однієї з найвідоміших реп-зірок Америки.
Ми запустили телевізійний проєкт «Досягти більшого», гості якого – наші учні, партнери та колеги з університетів, академій, шкіл-пансіонів з усього світу.
-
Оксана, а розкажіть більш докладно про Ваш телепроєкт??
У програмі «Досягти більшого» ми говоримо, у першу чергу, про історії успіхів наших дітей. Також гостями цього проєкту є експерти, наші партнери та колеги з університетів, академій, шкіл-пансіонів з усього світу. Вони розповідають про свої підходи до освіти та розвитку дітей. Також в деяких передачах ми спілкуємося з тими студентами, які продовжують своє навчання за кордоном.
-
Який відсоток молодих людей, які повертаються в Україну? Чи більшість після навчання за кордоном залишаються там?
За нашою статистикою, якщо 7-8 років тому діти дійсно виїжджали й навіть не збиралися повертатися додому, то зараз тенденція сильно змінилася. Все частіше діти, повчившись в Америці чи Британії, говорять про те, що хотіли б повернутися в Україну і займатися тут бізнесом або політикою, щоб допомогти своїй країні. Нещодавно один з наших студентів, закінчивши Манчестерський університет, повернувся сюди й зараз вже активно залучений у політичну діяльність. Я вважаю, що це прекрасна можливість для нашої країни, коли діти, отримавши чудову освіту за кордоном, повертаються додому та працюють на благо нашої країни. Інтелект цих дітей – одна з кращих інвестицій в Україну.